Японський застільний етикет

Уклін сидячи
Есяку - японське привітання. Це уклін з випростуваними пальцями. Руки з легко витягнутими пальцями знаходяться біля колін. При цьому здійснюється три поклони. Тулуб нахтляється так, щоб кінчики пальців торкнулись татамі.
Кейрей - уклін з обома руками. Відстань між головою та татамі коло 15 см, відстань між кінчиками пальців обох рук і відстань между колінами та запястями коло 10см.
Сайкейрей - глибокий уклін. Це уклін зі зєднанням рук. Тулуб нахиляється так, щоби груди торкались бедер. Вказівні пальці і великі пальці рук зєднуємо так, щоб утворився трикутник.


Привітання 
Слова привтання виказуємо перед тим, як сісти на дзабутон (пласка подушка для сидіння).
Закінчивши "привітання" робите глибокий уклін.
Уклін робиться один раз - від усього сердця


Як вести себе в очікуванні господаря (господині)?
Післе того як Вас провели в кімнату, сідайте ближче до входу в очікуванні на господаря. Якщо буде запропоновано дзабутон, не відмовляйтесь. Сумку і подарунок кладете недалеко від себе. До приходу господаря треба сидіти спокійно, не вертіти головою в різні сторони. Та, якщо в кімнаті є токонома зі звисаючим сувоєм або аранжованими квітами слід сидячи споглядати їх. Вони також приготовані господарем длягостей.При появі господаря треба зійти з дзабутон та привітати його. 


Як сідати на дзабутон. (Дзабутон - пласка подушка для сидіння). 
Стати біля дзабутон зі сторони нижнього місця (сторона, розміщена подалі відт токонома або котра ближча до входу).
Сісти, як слід поруч з дзабутон.
Опуститись на коліна і зі сторони нижнього місця підсунути колена на дзабутон.
Опертись руками, легенько стисненими в кулак, на дзабутон і, перемістившись на колінах, перенестись на дзабутон.
Повернутись лицем вперід і сісти за всіма правилами посередині дзабутон.
Дивлячись просто перед собою, прийнят позу для сидіння.


Де передня частина дзабутон?
З чотирьох сторін дзабутон тільки в одної нема шву. Вона називається "ва" (коло або кільце). Треба сідати на дзабутон так, щоб "ва" була під колінами. Спосіб розміщення 


Місце перед токонома є верхнє (почесне).
На офіційних прийомах приходиться задумуватись над тим, де твоє місце. Хоч феодальні часи в далекому минулому, але тим не менше, коли молодший за статусом, запізнившись на початок, сідає перед токонома, це не може не визвати засудження. Давайте запамятаємо основні положення. 
Верхнє та нижнє місця в японській кімнаті визначаються в залежності від разміщення токонома та входу в кімнату. 
Якщо гість, хоче показати свою скромність, не послухає господаря та сяде на нижнє місце, це може порушити порядок прийому гостей і спричинить лишні турботи господарю. 


Японська кімната прийнятої форми.
В японських кімнатах вмонтовані ніші, котрі носять назву токонома – їх призначення- показ сувоїв з малюнками або квіткових композицій.
Найбільш правильним облаштуванням японської кімнати вважається таке, при котрому токонома розміщена в глибині кімнати в центрі. Місце, розміщене спиною до токонома-найбільш почесне .
Є кімнати, в котрих токонома розміщена в правій або лівій стороні кімнати. Облаштування з правосторонньою токонома називається "хангатте", з лівосторонньою - "гякугатте". Звикло почесним вважається місце, разміщене на стороні токонома. Виключенням є місце для особливо почесних гостей.